Menü Kapat

Apple İle İlgili Daha Önce Duymadıklarınız

Bir marka haline gelen Apple, artık herkes tarafından ilgiyle takip ediliyor. Peki bu aşamaya gelene kadar Apple, hangi süreçlerden geçti ve nasıl bugünkü güce ulaştı?

Apple Kurucusu Yalnızca Steve Jobs Değil

Apple, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1976’da bir garajda kuruldu. Apple’ın ilk logosu Ronald tarafından çizildi. İlk ortaklık anlaşmasını hazırlayan ve ilk Apple kullanım kılavuzunu yazan yine Ronald oldu. Ancak borç endişesi ile iki hafta sonra hisselerini satan Ronald’ın bu yüzde 10’luk hissesi şimdilerde 35 milyar dolar ediyor.

Steve Wozniak ise halen resmi olarak Apple’da çalışmaya devam ediyor. Aktif olarak çalışmasa da halen şirketten yıllık 120 bin dolar gelir elde ediyor. 

Steve Jobs Yarı Suriye’liydi

Apple’ın beyni olan Steve Jobs, ailesi tarafından evlatlık edinilmiş bir çocuktu. Jobs’un babası Suriye göçmeni Abdulfattah Jandali ve biyolojik annesi de Joanne Schieble idi. Çiftin evlenmeden dünyaya gelen çocukları olan Jobs, aile baskısıyla evlatlık verilmişti. Çift daha sonra evlendi ve bir kız çocuğa daha sahip oldular.

Beyaz Teknolojinin Mucidi Jony Ive

Steve Jobs, Apple’ı kurdukları zaman beyaz ürünlere karşı oldukça mesafeliydi. Jony Ive ise Newcastle’daki öğrencilik yıllarından beri beyaza karşı ilgiliydi. Ana renk olarak beyaz tercih etmek isteyen Jony Ive, ay grisi tonunu gören Jobs’u ikna etmeyi başardı. Halen de Apple ürünlerinde beyaz çok tercih ediliyor.

Apple’ın Sevkiyat Ağı Hava Yoluyla Ve Hızla İşliyor

Apple alışılmışın dışına çıkarak ürünlerini deniz yoluyla değil, hava yoluyla sevk etmeyi tercih ediyor. Bu nedenle Apple, Cathay Pacific’in en sıkı müşterileri arasında yer alıyor. Böylece Apple stokları daha pahalıya ancak çok daha hızlı sevk edebiliyor. Mesela Çin ve ABD arasında sevk edilecek bir stok, gemi ile 30 günde gelirken, uçakla 15 saatte gelebiliyor. Ayrıca bu sayede ürünlerini koruma altına alıyor.

Apple Ambalajını Açarken Dikkat

Apple’ın ürün tasarımı konusunda ne kadar titizlikle davrandığı aşikar. Bilinmeyen şey ise aynı titizliğin ürün paketleme esnasında da gösteriliyor olduğu. Hatta o kadar dikkat ediliyor ki Cupertino, Kaliforniya’da bulunan yönetim ofisinde özel bir paketleme odası mevcut. Bu özel odada çalışan pek çok tasarımcı kutuyu açan müşterilerin ilk duygu ve izlenimlerini tahmin ederek en doğru paketlemeyi yapmak için çalışıyorlar. Bu yüzden de odada sürekli olarak yepyeni paketlemeler yapılıyor ve sürekli paketlere ilk kez açılıyormuş gibi açılıyor. Böylece Apple, müşterilerinin ilk izlenimlerinde en olumlu notu vermelerini sağlamaya çalışıyor.

Apple’ın Elma Logosu Apple’ın logosunu çizen Ronald Wayne, Macintosh favori elma türü olduğu için bunu seçmişti. Başlarda bir kod adı gibi kullanılan bu simge daha sonra Jobs tarafından  “bicycle” ile değiştirilmek istense de Macintosh ismi hiç bir zaman değişmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir