Zorunlu BES Nedir, Kimleri Kapsar?

Bilindiği üzere emekli olunduktan sonra hayat standartlarında ister istemez bir düşüş yaşandığından ötürü geliştirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle çalışanlara zorunlu hale getirilmişti. Bu kapsamda çalışanların maaşlarından ekstra kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintiler ise emekli olunması halinde emekli maaşına yansıtılmakta ve böylelikle emekli olunca hayat standartlarında bir düşüş yaşanmamaktadır.

Kimleri Kapsıyor?

BES her çalışanı kapsamamaktadır. Bu kapsamda 45 yaş altında olan çalışanlar bu sistemden faydalanabilmektedir. Bu sayede yaşı geçmiş olan ve emekliliğine çok az bir süre kalmış olan kimseler bu sistemden faydalanamamaktadırlar.

Zorunlu Katılım

Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışanlar için BES’e katılım zorunlu hale getirilmiştir. Ancak bu durum sadece katılım için geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra ayrılmak isteyenler katıldıktan 2 ay sonraya kadar sistemden çıkabilmektedirler. Bu şekilde ayrılanlardan yapılan kesintiler de geri aynı şekilde iade edilmektedir. Bunun yanı sıra ilk 3 yıl içinde ayrılan kimseler de katkı paylarını alamayacaklardır. Bu sebeple sistemde en az 3 yıl durmak avantajlı olacaktır.

Kesinti Miktarı

BES kesinti miktarı alınan maaşa göre değişiklik arz etmektedir. Ancak genel oran %3 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda emekliliğe esas alınan maaş üzerinden bu kesinti yapılmaktadır. Örnek olarak verecek olursak 4.000 TL maaş alan birisi için kesinti miktarı 120 TL olacaktır. Aynı zamanda buna devlet de %25 oranında katkıda bulunacaktır. Bu miktar da 120 TL için 30 TL olacak ve 1 ayda biriken para 150 TL olacaktır. Ayrıca bu belirttiğimiz miktarlar asgari miktarlardır. Eğer sizler de dilerseniz bu miktarların üzerinde meblağlarda da kesintiler yapılmasını talep edebilirsiniz.

BES’in Faydaları

Hükümet tarafından katılımı zorunlu hale getirilen BES’in faydaları çift taraflı olarak değerlendirilebilir. İlk olarak bireyin emeklilik maaşı bu sayede çalıştığı zamanki maaşına daha da yakın olacaktır ve ayrıca sadece kendi biriktirdiği paralar da bu sistemde olmayacak bunlarla birlikte devletin katkı payı da eklenecektir.

Bu sisteme zorunlu olarak katılımınız yapıldığında eğer kendinize ait başka bir BES’iniz daha var ise bu da devam edecektir. Ancak dilerseniz mevcut olanının devamını sağlayabilir bu zorunlu olandan da iki ay içerisinde ayrılabilirsiniz. Birbirlerine aktarılması da söz konusu olmaktadır.

BES’in faydalarının bir diğer boyutu ise devlet tarafı ile ilgilidir. Bu kapsamda devlet de nakit para ihtiyacını bu şekilde karşılamaktadır. Bu sayede de çeşitli yatırımlar yapılarak paralar daha da değerlenmektedir. Elde edilen karlar ile hem emekli maaşları ödenmekte hem de yeni yatırımlara yelken açılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir