Kredi Notunun Düşük Olma Nedenleri

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi notu, birçok farklı etken birlikte değerlendirildikten sonra kaydedilmektedir. Yaptığınız kredi başvuruları, eskiden bankalara yapılan ödemelerde sorun olup olmaması, önceden kredi çekme, kredi kartı kullanma durumları gibi etkenler kredi notunu belirleyen faktörler arasındadır. Bu noktada kredi notunuzun düşük olmasının ilerleyen zamanlarda bankalarla yeni bir işlem talebinde bulunmayı da etkileyeceğini belirtmek gerekiyor. 

Zamanında Ödeme Yapmamak

Kredi notunu düşüren etkenler arasında en baskın olanıdır denebilir. Çükü bankalar size kredi veya kredi kartı verirken bunu geri ödeyeceğinizin garantisini almak istemektedir. Bunun için de kredi notundaki geri ödeme oranlarına bakarlar. Zamanında ödeme olmadığı zamanlarda kredi notu düşer. Üstelik bir günlük gecikme bile buna yansır. Kredi notunuzun düşmesini ancak zamanında ödeme yaparak engelleyebilirsiniz. Bu noktada asgari ödemenin bir ya da birkaç kere zamanında ödeme olarak kabul edileceğini, sonra her zaman asgari ödemenin devam etmesinin kredi notunu yine düşüreceğini de belirtmekte yarar var.  Yani devamlı toplam borcun asgarisini ödemek kredi notunu düşürür.

Şu Anki Borç Durumu

Şu an bankalara olan borç durumunuz kredi notunda belirleyicidir. Yani uzun vadede borçlu olduğunuz bir kredi ya da kart durumu varsa kredi notu düşebilir. Ancak gelir giderlere göre yüksekse bankalar kredi notundan ziyade gelir yüksekliğine bakarak kredi verebilmektedir. Ancak tam sınırda olan borçlarda yeni ödemeyi karşılama durumunuza bakılır.  Bankalar riskli gördüklerinde kredi vermez ve bu da kredi notunu düşürecektir.

Yeni Kredi Arayışı

Bir kredi çektikten sonra yakın dönemde kinci bir kredi arayışınızın olması kredi notu düşme nedenleri arasında diğer maddedir.  Ayrıca yeni alınan kredi kartı da kredi ile eş değerdir. Yani kredi kartı almanız da kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Eğer yakın dönemde kredi kartı aldıysanız veya kredi çektiyseniz bunu düzenli olarak ödeyerek ve en az 7-8 ay geçmesini bekleyerek kredi notunuzu etkilemeyebilirsiniz.

Hiç Kredi Kullanmamak

Kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapan birinin notu, hiç kullanmayan birine göre her zaman daha yüksektir.  Bankalar kredi kartı ya da kredi kullanmayan müşterileri riskli olarak kabul eder. Bu durum kredi notunun düşmesine neden olur. Çünkü hiç kullanmayan birinin geri ödemesi risk olarak kabul edilecektir.

Öteki Etkenler

Kredin notunu etkileyen faktörler arasında haciz, iflas, vergi borçları gibi durumlar da vardır.  Ayrıca daha önceden alınan kredilerin süresi vs. de notun düşmesine neden olabilir.

Yükseltmek İçin Ne Yapılır?

Kredi notunuzu bankanızdan ya da Findeks ile öğrenebilirsiniz.  Ancak 1400 ve altında bir puanınız varsa özellikle de 1200 ve altındaysa bir süre bekledikten sonra banka başvurularında bulunmanız önerilir. En az bir sene boyunca bankalarla bir sorun yaşamadan, ödeme sürelerine ekstra özen göstererek, gelişigüzel başvurular yapmadan kredi puanınızı çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir