Tesladan Büyük Atılım; Tüm Araçları Sürücüsüz Olacak!

Elektrikli araç üreticisi olan Tesla bundan sonra üreteceği tüm otomobillerin sürücüsüz araç teknolojisi ile üretileceğini açıkladı.

Tesla geçtiğimiz yıl araçlarında bulunan oto fren gibi sürücüsüz araç özelliklerini içeren otopilot sistemini tanıtmıştı.

Tesla şirketi, yeni sistemlerini test etmek amacıyla bu otopilot sisteminin geçici olarak askıya alındığını da duyurmuştu.

Tesla kurucularından olan Elon Musk aracın otopilot sistemleri için “bir araç içinde süper bilgisayar” tanımını kullanmıştı. Elon Musk bununla birlikte aracın ne zaman trafiğe çıkacağının kendilerinin değil yetkililerin ve kamuoyunun karar vereceğini de açıklamalarına ekledi.

Şimdilik bu teknoloji “gölge devrede” çalışarak sistemin ne zaman kazalara neden olduğunu ve ne zaman kazalardan kurtardığı verilerini toplayacak.

Musk bu teknolojinin bir gün direksiyon arkasında bulunan sürücülerden daha güvenli olacağını ve buna yönelik veriler toplayacağını da belirterek sistemine aşırı derecede güveniyor.

Tesla, S ve X modellerinde şuanlık sistem sollama ve trafik akış hızını yakalama gibi özellikleri kullanıcılarına sunuyor.

Ancak unutulmamalıdır ki Tesla S model kullanan bir kullanıcı otopilottayken 2016 mayıs ayında kaza geçirerek hayatını kaybediyor. Bu da demek oluyor ki şuanlık teslanın otopilot sistemi yeterli derecede güvenli değil ve geliştirlmesi şart.

Bu kaza üzerine Elon Musk kamuoyunda çıkan haberlere ateş püskürdü “her yıl sürücülü araç kazalarında 1.2 milyon insanın hayatını kaybettiği unutulmamalı.”.

Bazı uzmanlar ise kamuoyu tersine olumlu yorumlar yapıyor, bu yorumlardan biri ; devrimci bir teknoloji hakkında pek çok haberin çıkmasının normal olduğu.

Aston İşletme Okulu’nda profesör olan David Bailey’in yaptığı açıklama ise “Bu teknoloji kentte dolaşma tarzımızı radikal olarak değiştirecek ve hem yetkililer hem de medya tarafından denetim altında turulması doğru” şeklinde oldu. Tesla’nın şuanda en basit modeli 35 bin dolardan başlıyor ve size en az 346 km’lik batarya ömrü sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir