Türkiye’nin 2019 Sonu İhracatı 182 Milyar Dolar Olacak!

2016 temmuz ayında malum darbe girişimi sonunda finans olarak düşüşe geçen Türkiye, bu yılı atılım yılı ilan etti.

Geçen Yıla Oranla %9’luk Bir Büyüme İndeksi!

Türkiye’nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artarak 12 milyar 817 milyon dolara ulaştı. 2018 yılı ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0,8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre aralık ayında kilogram bazında yüzde 4,7 artış gösteren ihracatın lokomotif ilk üç sektörü otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler oldu.

İşte Büyükekşinin Açıklamaları!

Türkiye İhracatcılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Geçen yıl parite, emtia-petrol fiyatlarındaki düşüş ve Rusya, Irak, Suriye, Libya’daki sorunlar nedeniyle toplamda 8,7 milyar dolar kayıp yaşadık. Bunlar olmasaydı ihracat yüzde 5 artışla 150,8 milyar dolar olacaktı. Ancak gururla söyleyebiliriz ki geçen yıl dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0,89’a çıkararak rekor kırdık. AB’nin ithalatından alınan pay da yüzde 1,28’e ulaşarak yine rekor kırdı.” dedi.

Büyükekşi: “2019’yi atılım yılı ilan ettik. Yıl sonunda ihracatın 155 milyar dolara yükseleceğini öngörüyoruz. Bakanımızın öncülüğünde OVP hedefimiz olan 153,3 milyar doları geride bırakacağız. Petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması, petrol ihracatçısı ülkelerin toparlanacak olması ve reform paketleri gibi gelişmelerle ihracatımız artışa geçecek. Rusya ile yaşanan ihracat kayıpları azalarak ortadan kalkacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

TİM, 2018 yılı aralık ve 2018 yılının tüm ihracat raporlarıyla beraber 2019 hedeflerini Ankara’da bulunan toplantıda açıkladı. TİM başkanı olan Mehmet Büyükekşi’nin ihracat verilerini paylaştığı toplantıya, Ekonomi bakanı olan Nihat Zeybekci’de katılarak 2018 yılıyla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

2019 Raporları Ne Zaman Paylaşılacak

Şuanlık TİM yetkililerinden 2019 yılına dair net bir tablo gelmese de 2019 yıl sonunda yine bir toplantı yapılacağı kesin. İlerleyen aylarda bu hedefin ne kadar gerçekleştiğine veya tam bir hayal kırıklığı olup olmadığına yapılacak toplantı sonunda karar vereceğiz. Umuyoruz ki her geçen gün ihracatlarımızın artarak dışarıya bağımlılığın azalması ve ülke ekonomisinin canlanması; biliyoruz umduğumuz şey biraz zor bir şey dış güçlerden dolayı fakat bunun için gereken çalışmaların yapılacağından hiçbir zaman kuşkumuz olmasın ve bizde gereken tüm hassasiyeti gösterelim.

Türkiye’nin 2019 Sonu İhracatı 182 Milyar Dolar Olacak!” için 2 yorum

 • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 18:58
  Permalink

  İthalatta bu sayının 3 katı arttmazsa o zaman sevinebiliriz. 🙂

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2019 tarihinde, saat 14:59
   Permalink

   Umarız ki piyasamız artık düzelir. Çok sıkıldık hepimiz 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir