Kanserle Mücadelede Yeni Bir Yöntem

İskoç bilim adamları, kanserli hücreleri kökten yok eden, şuan bulunan tedavilerden çok daha etkili olacak yeni bir kanser tedavi yöntemi bulduklarını açıkladı.

Yeni Yöntemin Adı CICD

Glasgow Üniversitesi’nin laboratuvarlarında geliştirilen ve CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) adı verilen bu yeni  yöntem için kanserli hücreleri tamamen ortadan kaldıracağı ve tekrar kanserleşmesini önleyeceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmanın sonuçları bilim dergisi olan Nature Cell Biology’de yayımlandı.

Kemoterapi ve radyoterapi adı verilen günümüz tedavi yöntemleri apoptosis adı verilen bir yönteme dayanıyor. Bu yeni yöntemdeyse kaspaz adı verilen proteinler kanserli hücrelere aktarılıyor ve kanserli hücrelerin ölümünü sağlıyor.

Kalan Tümörlü Hücrelerde Bağışıklıkla Ölüyor!

Günümüz tedavi yöntemlerinde yan etki riski içerdiği gibi, genellikle kanserli hücrelerin hepsini öldüremiyor ve bunun sonucunda hastalık tekrarlayabiliyor.

Araştırmanın sorumlularından biri olan Dr. Stephen Tait, “Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. Gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. Çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık” dedi.

Uzmanların yorumlarına göre apoptosisin aksine Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü yöntemiyle kanserli hücreler ölürken, bağışıklılık sistemi de imflamatuvar proteinleriyle uyarılıyor. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemimiz kalan kanserli hücreleri öldürüyor.

Sadece Kalın Bağırsakta Denendi

Şuanlık araştırma labarotuvarlarında kalın bağırsak hücreleri kullanıldı fakat bu yöntemin diğer kanserli hücreler içinde kullanılabileceği belirtiliyor. Görür müyüz bilemeyiz ama yakın zamanda gelişen teknoljiyle kanserde ölümcül bir hastalıktan ziyade grip, soğuk algınlığı gibi bir hastalıktan öteye geçemeyecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir