Menü Kapat

Kadınların Beyinleri Erkeklerin Beyinlerinden Daha Aktif!

46 Bin 34 Veri Sonucunda Kadınların Beyni Daha Aktif

ABD’nin 7 eyaletinde bulunan Amen Klinliklerinde çalışan bilim adamları yaptığı beyin ileri görüntülemeyle yaklaşık 46 bin sonuç elde etti. Toplam 9 klinikte yapılan bu araştırmanın sonuçları toplanıp sonrasında karşılaştırma yapıldı. Yapılan sonuçlar daha sonrasında “Alzheimer’s Disease” adlı dergide yayınlandı.

Yapılan araştırmada, 119 sağlıklı gönüllünün ve bipolar bozukluk,beyin travması, şizofreni, mizaç bozukluğu ya da dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu veya geçmişi olan 26 bin hastanın normal zamanda yaptığı aktiviteleri ve beyin fonksiyonlarında çalışma gerektiren bir iş yaptıkları sırada beyinlerindeki 128 bölgeden alınan 46 bin 34 veri incelendi. Yapılan analizlerde, bayanların erkeklere oranla daha fazla beyin bölümlerinin aktif olduğu saptandı.

Kadınlar Daha Duygusal Düşünüyor!

Bayanların beyninin, özellikle odak ve dürtü kontrolüyle ilişkili frontal lob ve duygu, kaygı hisleriyle bağıntılı limbic ve duyguya bağlı diğer lobların daha aktif çalıştığı bildirildi. Erkeklerinse görsel ve koordinasyon kısımların daha aktif olduğu belirlendi.

Alzaymır Anlamlandırılmaya Çalışılıyor

Araştırma ekibinin lideri olan ve aynı zamanda Amen Kliniğinin kurucusu Dr. Daniel G. Amen, yaptıkları çalışmanın beyinde olan fonksiyonların cinsiyete göre farklılaşmasının anlaşılması adına büyük bir adım olduğunu söyledi. Aynı zamanda Amen “Kadınlar ve erkekler arasında tespit ettiğimiz ölçülebilir farklar, alzaymır gibi beyin rahatsızlıklarının cinsiyet esaslı risklerini anlamak açısından önemli.” ifadesini kullandı.

“Alzheimer’s Disease” dergisinde baş editörlük yapan, Texas Üniversitesi profesörü Dr. George Perry de “Cinsiyet farkının, beyin fonksiyonlarındaki fizyolojik ve yapısal kökenini tam olarak tanımlamak, alzaymır hastalığını açıklığa kavuşturacak.” dedi.

Günümüzde alzaymır hastalığı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Alzaymır günümüzde 65-85 yaş arası 10 bayandan birinde, 85 yaşın üzerine çıkıldığında ise 3 bayandan birinde bazense ikisinde görülmeye başlanıyor. Erkeklerde ise yaş ilerledikçe daha çok dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğuna daha fazla rastlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir