Menü Kapat

Android ve İOS İşletim Sistemleri Karşılaştırması

 Akıllı telefonların yaygınlaşması beraberinde birçok farklı konuyu da gündeme getirdi. Bunlardan biri de kuşkusuz İOS ve Android işletim sistemlerinin karşılaştırılması… Bazıları İOS’un en iyi işletim sistemi olduğunu düşünürken bazı kullanıcılar da Android’i daha iyi buluyor. Ancak mutlak olarak ikisinden birinin daha iyi olduğunu söylemek pek doğru bir bakış açısı değil. Çünkü iki işletim sisteminin de artı ve eksilerinin bulunduğunu düşünerek yaklaşmak daha sağlıklı sonuçlara götürebilir. Elbette bu noktada sizin cihazdan ne beklediğinizin de önemi çok büyük.

İOS’un Avantajları

 İOS İşletim sistemi Apple marka cihazlarda geçerli olması nedeniyle sınırlı bir kullanım alanı sunmakta. Ancak dışarıdan müdahaleler konusunda güvenliğinin daha iyi olduğu söylenebilir. Android işletim sistemi bu noktada daha müdahalelere açık bir konumda. Şöyle ki İOS şifrelerinin FBI tarafından bile kırılamadığı alınan bilgiler arasında.

  • Cihazdaki menü kullanım bakımından değerlendirildiğinde İOS kullananların daha hızlı ve pratik kullanım sağladığı bilinmekte. Diğer yandan Android’in daha karışık yapıda olduğu söylenebilir.
  • Performans açısından İOS ve Android farkları konusuna bakıldığında yine İOS işletim sisteminin daha net, donma gibi sorunlar olmaksızın ilerlediği biliniyor. Android işletim sistemleri ise cihaza göre farklılık gösteren nitelikte. Yani bazı cihazda internette donma olmazken bazılarında sorun olabiliyor.
  • İOS ve Android karşılaştırmasında uygulama açısından değerlendirme yapıldığında 400 bin farklı uygulamayla Android İOS’tan geri kalıyor. İOS ise 500 bin civarı ürün içermekte.

Android İşletim Sistemi Avantajları

  • Android’in İOS’a göre avantajları konusuna bakıldığında bu işletim sistemi seçenek açısından epey geniş bir yelpaze sunuyor. Kullanıldığı cihazlar epey fazla çeşitlilikte ve bu da kullanan kişilerin kendisine hitap eden seçeneği daha rahat bulmasına yardım etmekte.
  • Depolama alanı açısından yine İOS’a göre daha fazla bir alan sunduğunu belirtmek gerekiyor. İOS’ta sınırlama söz konusu.
  • Müzik indirme konusunda yine İOS ’taki İtunes programı kullanıcı işlemlerine çok karışıyor. Diğer yandan Android’de bilgisayarda olma hissiyle işlem yapabiliyor ve karta rahatlıkla istenen müzik indirilebiliyor. Ayrıca hem telefona hem de karta ayrıca kaydedebiliyorsunuz. Bu da indirilen müziğin farklı yerlerde rahatlıkla kullanımını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir