Akıllı Telefonların Zararları

Günümüzün yaygın kullanılan telefon çeşitlerinden akıllı telefonlar,  internet kullanımı gibi getirileri yanında birçok sorunun da kaynağı haline gelmeye başladı. Her ne kadar bir grup insan durmadan bu akıllı telefonlarını yenilemeye odaklansa da kullanım niteliği, amacı ve sıklığı açısından ciddi bir sorun potansiyeli de göz ardı edilmemesi gereken bir durum.

Akıllı Telefonların Zararlı Yönleri

  • Akıllı telefonların çok sık kullanılması, devamlı boyun bölgesinin eğik açıda kalması nedeniyle omuz ağrıları ve boyun bölgesinde rahatsızlık hissi yaşanmasına neden olabiliyor.  Önemli bir şey olmadığı sürece aralıkları uzatarak cihazı kullanmakta yarar var.
  • Standart telefonlara göre daha hassas ve karmaşık yapıdaki akıllı telefonların şarj edilmesi sırasında patlama, yanma gibi riskli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden boş bir alanda şarj edilmesinde fayda var.
  • Hamilelerde sık kullanılan telefon, radyasyonun da sık vücuda etki etmesi nedeniyle bebek ve anne sağlığını riske atabiliyor.
  • Odaklanma sorunlarına yol açabiliyor. Akıllı telefonların sık kullanımı beraberinde yapılan bir işe ya da bulunulan ortama tam odaklanma sorunu yaşanmasına neden olabiliyor. Ruhsal açıdan aynı anda birçok yere bölünme, bazı psikolojik sorunları tetikleyebiliyor.
  • Radyasyona maruz kalmak uzun vadede kanseri tetikleyen bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle meme kanserinin radyasyonla doğrudan bağlantısı olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmış durumda.
  • Erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Bazı ileri vakalarda kısırlık nedeni bile olabiliyor. Bunda akıllı telefonların stres seviyesini artması bir hayli etkili… Günlük yaşamında gerginlik seviyesi fazla olan erkeklerde baba olma oranları düşüyor.

Kaza Nedeni Olabiliyor

Trafikte kazaya neden olan en önemli etkenlerden birisi akıllı telefonların neden olduğu anlık dikkat dağınıklıkları.  Gelen bildirimlere yanıt verme, önemli görüşmelerin telefona sığdırılması nedeniyle odak noktasının sürekli telefonda olması, her zaman ulaşma rahatlığının bağımlılığa dönüşmesi hayati öneme sahip…

Zekâ Geriliğine Neden Olabiliyor Uzmanlar erken yaşta telefonla tanışan çocuklarda zekâ geriliği olduğuna dikkat çekti.  Akıllı telefon çocukların somut becerilerinde gerilemeye neden oluyor. Oyun zekâsının gerçek oyuncak ve arkadaşlarla kazanılması gerekiyor. Duygusal ve sosyal gelişim açısından da ailelerin buna ayrıca dikkat etmesi gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir